back-007.jpg

استرس گرمایی، پیشگیری و اقدامات اورژانسی

استرس گرمایی در پرندگان

 

استرس گرمایی در پرندگان علائم بسیار آسانی برای تشخیص و پیشگیری دارد. از طرف دیگر موارد حاد از استرس گرمایی، پیش آگهی ضعیفی برای درمان دارند. به همین دلیل تشخیص به موقع در پیشگیری و زنده مانی پرنده بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

به این منظور از جا به جایی پرندگان در ساعات گرم شبانه روز، جدا خود داری نمایید.

 در صورت اجبار به جا به جایی پرندگان، حتما رفتار پرنده خود را به لحاظ گرم بودن بررسی کنید.

 پرنده خود را به هیـــــــــــــــچ وجه و حتی برای مدت کوتاه در ساعات گرم در ماشین تنها نگذارید (برخی مواقع سیستم های سرمایشی هم جواب گو نخواهند بود).

- دسترسی  پرنده را به آب آشامیدنی مکررا بررسی کنید. قرار دادن چند منبع آب آشامیدنی در فصول گرم، جهت اطمینان، به شدت توصیه می شود.

- در صورت حضور به ناچار پرنده در شرایط دمایی بالا، اسپری آب با دمای 25 درجه و فراهم کردن موقعیت سایه برای پرنده بسیار ارزشمند خواهد بود.

در ساعات گرم از میوه و سبزی تازه برای خوراک پرنده استفاده کنید. البته مراقب فساد مواد تازه در مجاورت گرما نیز باشید.

در ساعات گرم از ترددهای غیر ضروری در محیط زندگی پرنده خود داری شود تا پرنده با کاهش فعالیت، گرمای درونی کمتری تولید کند.

معمولا پرندگانی که دچار استرس گرمایی می شوند، بال های خود را با فاصله از بدن قرار می دهند. در صورتی که بر شدت گرما افزوده شود، سرعت تنفس در آن ها شدت بیشتری پیدا می کند و به همین دلیل تنفس در آن ها با دهان باز صورت می پذیرد. در موارد شدیدتر بال های پرندگان حالت افتاده به خود می گیرد. پرنده حتی می تواند علائم عصبی نشان دهد و در صورت عدم رسیدگی، تلف شود.

در صورتی که پرندگان با این علائم مشاهده کردید سریعا پرنده را به جای خنک و ساکت برسانید و مورد را به اطلاع پزشک متخصص برسانید تا اقدامات لازم درمانی در صورت نیاز صورت پذیرد.

به یاد داشته باشید که کاهش ناگهانی و به یک باره دما در پرنده می تواند منجر به بروز شوک در پرنده شود و باعث نارسایی در اندام های حیاتی مانند کلیه گردد. به همین منظور از قرار دادن پرنده در آب یخ و یا امثال آن خود داری شود. بهترین کار برای کاهش تدریجی دما اسپری پرنده با آب دمای 25 درجه می باشد. در حدی که پرهای پرنده خیس شوند.

درباره من

من محمدرضا حدادمرندی متخصص بهداشت و بیماری‌های پرندگان بر آن شدم تا با توجه به کمبود اطلاعات علمی مناسب در خصوص نگهداری از پرندگان  با راه اندازی این وب‌سایت دانش عمومی علاقمندان به نگهداری از پرندگان را بالا برده و دانش و تجربه خود را در اختیار آنان که به پرندگان عشق می‌ ورزند قرار دهم. همچنین امیدوارم با راه اندازی این سایت، ارتباطی متقابل در جهت بهبود رفاه حال پرندگان بین اینجانب و علاقمندان به پرندگان (متخصصین، دارندگان پرنده، پرورش دهندگان و غیره) شکل بگیرد تا در راستای آن بر اطلاعات اینجانب نیز افزوده شود.